Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması
12-22-2016, 02:19 AM (Bu Mesaj 12-26-2016 02:54 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : mustiraper.)
Mesaj: #1
Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması

Reyting Nedir ?

Reyting hangi televizyon kanalının ve hangi programın ya da dizinin ne kadar süre izlendiğini ölçen buna göre reyting sıralaması ve reyting sonuçları ortaya çıkaran bir sistemdir. Retying sonuçları hesaplanırken deneklerin televizyonuna katılan programların verilerinden faydalanılmakta ve buna göre reyting sıralaması ortaya çıkmaktadır.


[b]Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması


Günümüzde çekilen her yeni dizinin, ekranlara yeni giren her programın ya da yarışmanın en büyük amacı reyting kazanmaktır. Televizyon ve kanal yöneticileri için çok büyük önem taşıyan reyting ekranlara giren dizlerin ya da programların kaderini de belirlemektedir. Reyting sonuçları göz önüne alınarak çıkarılan reyting sıralaması var olan bir dizinin yayından kaldırılmasına neden olabilir.

Reytingler her gün yayınlanan dizi ve programlara hatta saatlere göre değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak, reyting pazartesi günü bir kanalda yayımlanan programın birinci olduğunu gösteririken, reyting salı günü ise başka bir kanalda yayınlanan bir dizinin birinci sırada olduğunu gösterebilir. Hatta reyting çarşamba günü saat 20.00'da bir kanalın yarışmasını birinci gösterirken, reyting perşembe başka bir kanaldaki spor programının birinci olduğunu gösterir. Bu örnektente anlaşıldığı gibi reyting sonuçları ve reyting sıralaması saatlere göre bile değişiklik göstermektedir. Dünün reytingi göz önüne alındığında birinci olan kanalın bugün de reytingde birinci olacağı kesindir diyemeyiz. Reyting cuma günleri genel olarak diğer günlere oranlara çok değişken olabilmektedir. Bunun nedeni ise bireylerin haftasonu olması nedeniyle cuma günleri daha geç saatlere kadar ekran başında kalarak reyting sıralaması ve reyting sonuçlarına doğrudan etki etmesidir.

Reytingin her gün değişmesinin sebeplerinden biride yayın hayatına yeni giren diziler ve yeni sevilen yüzlerdir. Türkiye'de özellikle sezon finali yapıldığına yaz dizisi olarak ekranlarda yer alan ve reyting elde ederek yayın hayatını uzun yıllar sürdüren diziler bulunmaktadır. Bunun nedeni ise başarılı bir yapıt ve yeni yüzlerin izleyiciler tarafından sevilmiş olmasıdır.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-22-2017, 01:34 AM
Mesaj: #2
RE: Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması
teşekkür ederiz
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-09-2018, 02:30 PM
Mesaj: #3
RE: Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması
teşekkürler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-16-2019, 12:08 PM
Mesaj: #4
RE: Reyting Sonuçları ve Reyting Sıralaması
teşekkürler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
İletişimUnigar.comYukarıya dönHafif SürümRSS