Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2012-2013 Yılı Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı Özel Yetenek Sınavı
07-16-2012, 02:22 AM
Mesaj: #1
2012-2013 Yılı Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı Özel Yetenek Sınavı

T.C.
EGE ÜNİVERSİTESİ
EĞİTİM FAKÜLTESİ
GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
RESİM-İŞ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMINA ALINACAK ÖĞRENCİLERİN ÖZEL YETENEK SINAVI UYGULAMA ESASLARI

I. ÖNKAYIT VE KONTENJAN
a) Ön kayıt
1- Ön kayıt tarihi: 06-07-08 Ağustos 2012
Ön kayıt yeri: E.Ü. Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri Bürosu
2- Başvuru için gerekli belgeler:
• Ön kayıt sırasında doldurulacak dilekçe ve başvuru formu (Başvuru formu bilgisayar ortamında doldurularak çıktı alınacaktır. İlgili başvuru formuna erişim için internet adresi: http://ebys.ege.edu.tr/ogrenci/ogr0167/d...ng=tr-TR),
• İlgili yıla ait YGS sınav sonuç belgesinin fotokopisi,
• 4.5 X 6cm ebadında son üç ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf,
• Fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi ( aslı ile karşılaştırılacaktır),
• Adayın lise mezuniyet belgesinin ya da diplomasının aslı ve onaylı fotokopisi.

3- 2012 yılı YGS sınavına girmiş olan tüm adaylardan YGS Puan türlerinin en az birinden en az 140 ve üzeri puan almış olmaları gerekir.
4- Başvurular adayın kendisi ya da bir yakını tarafından yapılacaktır. Posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
b) Kontenjan
Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalına “2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alan sayı kadar öğrenci alınacaktır.

II. SINAV ÖNCESİ EĞİTİM
Adayları özel yetenek sınavı hakkında bilgilendirmek ve sınava uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla desen / imgesel tasarım uygulamalarını kapsayan sınav öncesi eğitim (kurs) programı düzenlenecektir. Bu eğitim 09-11 Ağustos 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Sınav öncesi eğitim (kurs) ücreti olan 200TL, TC. Ziraat Bankası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Şubesi 7216893-5036 nolu hesaba “sınav öncesi eğitim( kurs) ücret bedeli” açıklaması ile yatırılacaktır. Sınav komisyonu, gerekli durumlarda sınav öncesi eğitim takviminde değişiklik yapabilir.

III. SINAV

a) Sınav Tarihi: 13-14-15 Ağustos 2012
b) Sınav Başlama Saati ve Yeri: Sınav başlama saati: 09:30’ dur. Tüm adaylar sınav günü sabah saat 08:30’ da, Eğitim Fakültesi bahçesinde hazır bulunacaklardır.
Aday sayısının çokluğuna göre, sınav yer ve saatlerinde, sınav komisyonunca uygun görülen değişiklikler yapılabilir. Olası değişiklikler adaylara bildirilecektir.
c) Sınav Salonları: Adayların hangi salonda sınava girecekleri, sınav günü sabahı fakülte girişine asılmak suretiyle adaylara duyurulacaktır. Belirtilen gün, yer ve saatte sınava girmeyen aday hakkını kaybetmiş sayılacak, kesinlikle başka bir gün, yer, saat veya başka bir grupla sınava alınmayacaktır.
d) Adayların Sınava Giriş İçin Yanında Bulundurması Gereken Belgeler: Sınava girecek adaylar sınavlar süresince, kendilerine ön kayıtta verilen fotoğraflı ve onaylı “Sınava Giriş Belgesi” ile birlikte özel kimlik belgelerini (Nüfus Cüzdanı veya Pasaport ) bulunduracaklar ve görevlilere istendiğinde göstereceklerdir.
Sınava giriş belgesi olmayanlar sınava alınmayacaklardır.

e) Sınav Süresi:
1. Aşama Eleme Sınavı: 90 dk. (Desen Çalışması)
2. Aşama Sınavı: 90 dk. (İmgesel Tasarım Çalışması)

f) Sınavlarda Kullanılacak Araç ve Gereçler:
1- Kurşun Kalem,
2- Silgi,
3- Kıskaç,
4- Kalem Açacağı,
5- Kağıt ve Altlık (Dekanlık tarafından verilecektir).
Adaylar “Kağıt ve Altlık” dışındaki malzemelerini kendileri yanlarında getireceklerdir.
g) Sınavın Uygulanması:
Sınav; canlı model ya da obje düzenlemesinden Desen Çalışması ve İmgesel Tasarım Çalışması olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Adayların 1. aşama eleme sınavında yaptıkları desen çalışması, kompozisyon unsurları ve çizgisel ifade göz önüne alınarak 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların desen çalışmasından başarılı sayılabilmeleri için en az 60 puan almaları gerekir. Bu aşamadan 60 puan alamayan adaylar ikinci aşama sınavına alınmazlar.

2. aşama sınavında adayların yaratıcılığını ön plana çıkartan imgesel tasarım çalışması yaptırılır. Adayların bu aşamada yaptıkları imgesel tasarım çalışmaları kompozisyon unsurları, çizgisel ifade, yaratıcılık ve anlatım zenginliği göz önüne alınarak 100 puan üzerinden değerlendirilir.

h) Sınav Disiplini İle İlgili Uyarılar:
• Sınav sırasında uyulması gereken kurallara uymayanlar, sınav disiplinini bozanlar ve her türlü kopya girişiminde bulunanların sınavları geçersiz sayılır. Bu kişiler hakkında kanuni işlem yapılır.
• Adayların, sınav esnasında, diğer adaylar ile konuşması, malzeme alış verişinde bulunması veya birbirlerinin çalışmaları hakkında yorum ve eleştirilerde bulunması kesinlikle yasaktır.
• Adaylar sınav süresince, modelin ara vermiş olduğu durumda dahi, sınav salonunu kesinlikle terk etmeyeceklerdir.
• Sınavlar sırasında, görevli öğretim elemanlarının aday öğrencilerin çalışmalarıyla ilgilenmeleri, eleştirmeleri ya da düzeltme yapmaları kesinlikle yasaktır.
III. SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YERLEŞTİRME PUANLARININ BELİRLENMESİ
• Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi; Yüksek Öğretim Kurulu’nun ilgili yıla ait açıkladığı esaslar çerçevesinde yapılır. Sınav Komisyonu sınav evraklarını değerlendirerek Özel Yetenek Sınavı Yerleştirme Puanı sonuçlarını tespit eder ve yerleştirmeye esas olan puanları (YP) hesaplayarak başarı sırasını belirler.
• Yerleştirme Puanı (YP) en yüksekten en düşük puana doğru sıralanır.
• Yerleştirme Puan (YP) hesabı ile ilgili daha geniş bilgi Özel Yetenek Sınav Kılavuzunda verilir.

IV. SINAV SONUÇLARININ İLANI
• Aşama Sınav sonuçları Sınav Komisyonunun değerlendirmesinin ardından ilan edilir.
• Özel Yetenek Sınavı Yerleştirme Puanı (YP) sonuçları, Fakülte Dekanlığı tarafından onaylanarak sınav kılavuzunda belirlenen aday sayısı kadar asıl, asıl aday sayısı kadar da yedek aday ilan edilir.
• Adayların aldığı Özel Yetenek Sınavı Yerleştirme Puanlarının (YP) eşit olması halinde Özel Yetenek Sınav Puanı yüksek olana öncelik tanınır.
• Kayıt yaptırmayan adayların yerine yeni aday ilan edilmez.

Sınava İtirazlar
Özel yetenek sınav sonuçlarına göre aldığı puanlara itirazı olan adaylar, sınav sonuçlarının açıklandığı günü takip eden ilk mesai günü sonuna kadar Eğitim Fakültesi Dekanlığına itiraz dilekçesi ile başvuruda bulunabilirler.

V. KESİN KAYIT
Kesin Kayıt Tarihleri
1. Özel yetenek sınav sonucunda kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıtlarını 23-24 Ağustos 2012 tarihlerinde yaptıracaklardır.
2. Kontenjan açığı bulunduğu takdirde, 28 Ağustos 2012 tarihinde listede sırası gelen yedek adaylar kesin kayıt yaptıracaklardır. Açık kontenjanlar için verilen süre bitiminde kontenjan kalsa dahi başka kayıt yapılmayacaktır.

Unigar.com - Üniversiteliler Paylaşım - Sohbet - Tartışma Platformu
Forum Kurallarına Lütfen Uyunuz.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ege Üniversitesi 2012 2013 Yılı Akademik Takvim desperkatrina_001 1 3,269 08-06-2012 04:29 AM
Son Mesaj: mustiraper
  2012-2013 E.Ü. Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı Özel Yetenek Sınavı mustiraper 0 3,033 07-26-2012 05:51 PM
Son Mesaj: mustiraper
  2012-2013 Yılı BESYO Kayıt,Kurs ve Özel Yetenek Sınav Tarihleri mustiraper 0 3,038 06-22-2012 03:34 AM
Son Mesaj: mustiraper

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
İletişimUnigar.comYukarıya dönHafif SürümRSS